ترمیم و تقویت

ترمیم و تقویت

ترمیم سازه ها امری مرسوم در عملیات ساختمانی می باشد که در دنیا روش های متعددی برای آن معرفی گردیده است.

 

در کشور ما نیز در بیشتر پروژه ها به دلیل کیفیت پایین بتن یا اجرای نادرست آن و نیز مشکلات فراوان در بخش اجرا در اغلب سازه های احداثی نیاز به ترمیم بروز می یابد. 
آسیب دیدگی کاور بتن و هسته بتن یکی از شایع ترین موارد در زمان اجرا می باشد به گونه ای که بایستی جهت تأمین نیاز به پوشش بدون خلل و فرج که دوام بتن را بهبود بخشد بایستی کاورهای آسیب دیده بتنی تعمیر گردد. 
گاهی علاوه بر کاور بتن که پوشش حدود 3 تا 5 سانتی متر می باشد هسته بتن که کارکرد سازه ای دارد  و برای حفظ مقاومت بتن حیاتی است دچار آسیب دیدگی می گردد که بایستی نوع متریال مورد استفاده جهت ترمیم و نیز روش های ترمیمی متناسب با آن انتخاب گردد. 
ترمیم کاور یا همان ترمیم سطحی عموماً با مواد پایه سیمانی با عنوان ملات های تعمیراتی صورت می گیرد. این ملات ها دارای کیفیت ها و نیز برندهای مختلفی در بازار داخل می باشند که توصیه می گردد حتماً پیش از اجرا از کیفیت برند مورد نظر اطمینان حاصل گردد. بسته به نوع برند ضخامت لایه مورد نظر و نیز نرمی و رنگ آن هم متغیر خواهد بود که بایستی با مطالعه شرایط نسبت به انتخاب آن دقت گردد. 
در ترمیم هسته بتن یا همان ترمیم عمقی بتن که با مواد پایه اپوکسی صورت می گیرد نیز تنوع کیفیت و برند در داخل کشور دیده می شود که در واقع انتخاب متریال و روش اجرا نیازمند تجربه و دقت است تا بهترین نتیجه حاصل گردد. 
اپوکسی چیست؟
اپوکسی در واقع یک متریال کامپوزیتی از انواع رزین ها و هاردنرهاست که بر پایه فرمول های شیمیایی خاص خود دارای اجزا مختلفی خواهد بود مثلا مواد اپوکسی به صورت های دو تا 5 جزیی نیز وجود دارد.
اپوکسی دارای مقاومت کششی بسیار بالا و نیز چسبندگی عالی می باشد که در عملیات ترمیم مورد استفاده قرار می گیرد. مواد اپوکسی در ترمیم، تقویت، کاشت بولت، رفع ترک، تسطیخ سطوح، کفپوش ها و در بسیاری زمینه های دیگر کاربرد دارد.

کاشت بولت
کاشت بولت

برای تقویت برخی  سازه های بتونی ساخته شده  احتیاج به اضافه کردن آرماتور است که این آرماتور باید به آرماتور سازه قدیمی متصل باشد برای اینکار دو روش وجود دارد 

ژاکت بتنی
ژاکت بتنی

تقویت اعضا و اجزای بتنی با استفاده از روکش بتنی و یا فولادی افزایش مقاومت فشاری، برشی و همچین تامین محصور شدگی جهت افزایش شکل پذیری یا پیوستگی بتن و آرماتور را سبب می شود.

FRP
FRP

سیستم مقاوم سازی و تقویت موضعی سازه های بتنی با کامپوزیت FRP ( الیاف کربن تقویت شده با پلیمر های رزین اپوکسی)  یکی از روش های مدرن برای مقاوم سازی و تقویت سازه های بتنی میباشد.