کاهش ۱۱ درصدی تلفات شبکه‌های توزیع برق

وزیر نیرو گفت: با بیان اینکه با تلاش همکاران، طی سه سال گذشته، ۱۹ درصد تلفات شبکه های توزیع به ۱۱ درصد کاهش یافته، بیان کرد: امسال بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه ها را در طول عمر صنعت برق داشته ایم که یک رکورد جالب است و مجموعه عوامل موجب شده که کشور خودش را خوب اداره کرده تا دچار مشکل نشویم.

حمید چیت چیان عصر امروز در مراسم افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد کهنوج و آیین آغاز عملیات اجرایی ۲۸ واحد نیروگاهی به ظرفیت ۵۰۰۰ مگاوات در کهنوج با حضور معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: امروز پروژه بسیار زیربنایی در توسعه کشور و منطقه افتتاح شد و همچنین امروز برای آغاز عملیات اجرایی ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید دور هم جمع شده ایم.

وی با بیان اینکه طبق برنامه پنجم توسعه، قرار بود طی سال های ۹۰ تا ۹۴ میزان ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه در کشور ساخته شود و براساس روند رشد مصرف برق کشور است، تصریح کرد: وزارت نیرو از ۱۰ سال قبل تاکنون مجوز ساخت ۳۷ هزار مگاوات داده که تاکنون ۱۱ هزار مگاوات تحقق پیدا کرده است.

چیت چیان بیان کرد: در طول برنامه پنجم توسعه، در مجموع کار دولتی و خصوصی، ۱۳ هزار مگاوات انرژی به مدار آمده که نشان می دهد نسبت به برنامه فاصله بسیار معناداری داریم و علت این فاصله، عمدتا مسائل مالی و اقتصادی است و اصولا منابع مالی و بازار سرمایه در کشور محدودیت دارد و تفاوت بین درآمد و هزینه حوزه برق از دیگر علت های این عقب ماندگی در تامین برق است.

وزیر نیرو افزود: در سال گذشته بحث خاموشی به دلیل کمبود ظرفیت تولید نداشته ایم و در این زمینه از تمام ظرفیت صنعت برق استفاده شده که این مسئله مدیریت شود.

چیت چیان گفت: در تابستان امسال حدود ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت بار انجام شده و تلاش کرده ایم بار مصرف را کاهش بدهیم و اگر این اقدام نبود، با مشکل خاموشی مواجه می شدیم.

وی با بین اینکه با تلاش همکاران، طی سه سال گذشته، ۱۹ درصد تلفات شبکه های توزیع به ۱۱ درصد کاهش یافته است، بیان کرد: امسال بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه ها را در طول عمر صنعت برق داشته ایم که یک رکورد جالب است و مجموعه عوامل موجب شده که کشور خودش را خوب اداره کرده تا دچار مشکل نشویم.

وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت های نیروگاه برق کهنوج استان کرمان اظهار کرد: امروز همزمان احداث ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید را در سطح کشور آغاز می کنیم که از این میزان، ۲۲۰۰ مگاوات بخش بخار است و ۲۸۰۰ مگاوات نیروگاه هایی است که از صفر احداث خواهد شد.

چیت چیان با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد این نیروگاه ها توسط بخش خصوصی ایجاد می شود، تصریح کرد: مجموع سرمایه گذاری ۱۱ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه۱۶۶۰ مگاوات نیروگاه آبی و بیش از۸۰۰۰ نیروگاه حرارتی در دست احداث داریم، بیان کرد: با احتساب دیگر نیروگاه ها، مجموعا ۱۰ هزار و ۸۳۰ مگاوات نیروگاه در دست احداث داریم.

وزیر نیرو گفت: در آغاز فعالیت دولت یازدهم تنها یک نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان را داشتیم که امروز نیروگاه کهنوج با ۴۸۴ مگاوات بهره برداری شد و سمنگان و گل گهر نیز هر کدام با ظرفیت ۳۲۰ مگاوات طی این سه سال احداث شده است.

نیروگاه برق کهنوج باید در دو فاز با یک هزار مگاوات ایجاد شود که امروز ۵۰۰ مگاوات آن بهره برداری شد و تولید سالانه ۳.۴ میلیارد کیلووات ساعت برآورد شده است.

 

ایسنا